IMG 8283

 

W sobotę 11 listopada świętowaliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W Sędziejowicach tego dnia nie zabrakło uroczystych wydarzeń upamiętniających ten dzień - Bieg Niepodległości, akompaniament Gminno- Strażackiej Orkiestry Dętej "Druh", uroczysta Msza Św., oraz piękny koncert. Gminny Ośrodek Kultury w Sędziejowicach zorganizował koncert pieśni patriotycznej okresu międzywojennego w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego w Łodzi - Agnieszki Gabrysiak - sopran oraz Lesława Białeckiego - bas.

IMG 5000

 

23 września odbyła się urozystość nadania imienia Wojciecha Kabzy Stadionowi Gminnemu w Sędziejowicach. Był to człowiek całym sercem oddany sportowi, zasłużony działacz Zrzeszenia "Ludowe Zespoły Sportowe", wieloletni pedagog i dyrektor Szkoły Rolniczej w Sędziejowicach, społecznik, samorządowiec. To z jego inicjatywy powstał obiekt jakim jest Stadion Gminny a uroczystość nadania mu imienia Wojciecha Kabzy wypadła w 50 rocznicę jego wybudowania. Inicjatorem upamiętnienia życia i działalności Pana Wojciecha Kabzy był Społeczny Komitet Projektu  "Ocalić od zapomnienia" z koordynatorem p. Ewą Gruszczyńską za czele. Uroczystość ta była okazją do spotkania absolwentow oraz byłych nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół Rolniczych oraz rodziny, działaczy sportowych i przyjaciół. 

Uroczystość rozpoczęło złożenie kwiatów na grobie Wojciecha Kabzy i zapalenie zniczy na grobach byłych nauczycieli, następnie Msza Św., której przewodniczył wychowanek patrona Ks. Lech Król, w kościele parafialnym w Sędziejowicach. Przed Stadionem Gminnym odsłonięto Tablicę pamiątkową.

Podczas uroczystości nadano odznaczenia:

Brązowa Honorowa Odznaka Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej dla śp. Wojciecha Kabzy  - odznakę przjęły dzieci pana Wojciecha

Brązowa Honorowa Odznaka Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej dla P. Wiktora Czwartka

Honorowe Odznaki za Zasługi dla Gminy Sędziejowice dla: Wojciecha Kabzy, Wiktora Czwartka

Wyróżnienie za wybitne osiagnięcia sportowe dla Arlety Matysiak w dziedzinie lekkiej atleyki, Róży Kozakowskiej mistrzyni paraolimpijskiej oraz Artura Mielczarka w piłce koszykowej.

Brązowy Krzyż Zasługi dla P. Jarosława Bartczaka

 Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć reprezentantów Gminnego Ośrodka Kultury. Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Sędziejowicka" zatańczył polonoza w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego. Układ taneczny "Cheerleaders" wykonały dziewczęta z zespołu tańca nowoczesnego "Kontra"