Mażoretki występują na pokazach estradowych i w paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych.
Sędziejowicka grupa mażoretek składa się z dziewcząt z  klas 3-5. Powstała w październiku 2021 roku. Po niespełna 3 miesiącach ćwiczeń, po raz pierwszy zaprezentowała swoje umiejętności podczas koncertu z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu, w każdy piątek. Podczas treningów pracujemy między innymi nad techniką marszu, rytmiką, pracujemy z pomponami oraz uczymy się trików z wykorzystaniem pałeczki mażoretkowej (podrzuty, kręcenia).
Nabór do grupy jest cały czas otwarty. 

Kapela ludowa Grabianie 2

Kapela Ludowa „Grabianie” powstała w 1995 roku. Gra owijoki, polki, walczyki, czerpiąc repertuar muzyczny z folkloru sieradzkiego i łowickiego.
Akompaniuje Zespołowi Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka” i Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Mali Sędziejowiczanie”, wykonując tańce z różnych regionów Polski. Ma na swoim koncie udział w XXXIV Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2000 r.) oraz sukcesy na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie: 1999 r. – wyróżnienie, 2001 r. – II nagroda, 2002 r. – wyróżnienie, 2003 r. – I nagroda.


Kapela ludowa koncertowała m in. Na Słowacji, w Turcji i na Węgrzech.
Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe i wojewódzkie.

Pierwszym instruktorem kapeli do 2019 roku był Sylwester Kijański, obecnie kierownikiem jest Kacper Grzelak.


Instrumentalny i osobowy skład kapeli to:
akordeon – Kacper Grzelak
skrzypce – Anna Bralewska
bęben – Ludomir Mikła
klarnet – Wacław Pęcina
śpiew – Sylwia Jabłońska

Pasterka 2019 sdziejowieOrkiestra dęta w Sędziejowicach powstała w listopadzie 1999 roku jako we współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej i Gminnego Ośrodka Kultury. Najpierw Jako Orkiestra Dęta OSP Sędziejowice, później jako Strażacka Orkiestra Dęta DRUH. Idea utworzenia orkiestry zrodziła się w OSP już kilka lat wcześniej i była odpowiedzią na potrzebę istnienia takiego zespołu na terenie gminy Sędziejowice. W latach wcześniejszych istniały w okolicy różne zespoły orkiestrowe, jednak nie przetrwały. Dlatego też postanowiono utworzyć orkiestrę, która byłaby zespołem reprezentatywnym dla całej gminy. W procesie tworzenia orkiestry dużą rolę odegrali prezes OSP Sędziejowice Pan Władysław Gabrysiak, który zasponsorował remont i zakup instrumentów. Kwestiami organizacyjnymi i zatrudnieniem kapelmistrza zajął się dyrektor GOKu Pan Grzegorz Brożyński.


W latach 2010 - 2020 orkiestra trzykrotnie uczestniczyła w ogólnopolskich pielgrzymkach strażaków w Częstochowie i Licheniu. Dwukrotnie gościli na Węgrzech oraz na Litwie. Koncertują w kraju i za granicą, uświetniają wszystkie uroczystości i święta na terenie gminy i powiatu. Uczestniczyli w krajowym święcie strażaka w Łodzi.


Orkiestra, orkiestra… a orkiestrę tworzą ludzie. W chwili obecnej orkiestra liczy około 30 osób… starszych, młodszych i tych zupełnie młodych. Orkiestra jest wielopokoleniowa. W orkiestrze grają całe rodziny. Popularność orkiestry sprawiła, że grają w niej osoby nie tylko z terenu gminy Sędziejowice, ale także z miejscowości i gmin ościennych. Ważnym jest, aby dobrze czuć się w swoim towarzystwie, orkiestra jest jedną drużyną.
Sponsorem orkiestry przez ponad 19 lat był Pan Władysław Gabrysiak, który zatrudniał kapelmistrza i sponsorował zakupy i remonty instrumentów. W roku 2019 po śmierci głównego sponsora ciężar utrzymania orkiestry przejęła na siebie Gmina Sędziejowice. Obecnie orkiestra nosi nazwę Gminno-Strażacka Orkiestra Dęta DRUH i działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach.


Przy orkiestrze funkcjonuje orkiestrowa szkółka nauki gry na instrumentach, dzięki czemu orkiestra pozyskuje nowych muzyków. Lekcje prowadzone są w systemie indywidualnym przez kapelmistrza orkiestry. Mają za zadanie przygotować wszystkich adeptów gry na instrumentach do wstąpienia w szeregi orkiestry.

Kapela Podworkowa SędziejOd 2000 r przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach działa Kapela Podwórkowa „Sędziej”. Już w pierwszym roku swego istnienia kapela zdobyła specjalne wyróżnienie podczas XV Ogólnopolskiego Jarmarku Kapel Podwórkowych Łaziska Górne ‘2001 oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych Kalisz Pomorski ‘2001. Z powodzeniem uczestniczyła w VI i VII Muzycznych Spotkaniach Podwórkowych w Warcie (2001 r., 2002 r.) i Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych Piotrków Trybunalski ‘2002. W 2003 r prezentowała się w amfiteatrze sieradzkim, gdzie oddała rozgrzaną do czerwoności publiczność słynnej kapeli Wielanka. W 2003 r kapela wyjechała we własnym zakresie w okolice Zakopanego i grając pomagała zebrać fundusze niezbędne do rehabilitacji ciężko chorego syna kolegi z zespołu. W swoim bogatym repertuarze mają tanga, walce, poleczki, ale nie brakuje też własnych kompozycji. Tą grupą ludzi kochających ginącą już muzykę retro kieruje MARIAN STUPSKI.




Skład kapeli:

Katarzyna Matusiak - śpiew
Jan Krata - saksofon tenorowy  
Marian Stupski - gitara, śpiew
Kacper Grzelak - akordeon
Julian Furmańczyk - gitara basowa

 

Zespół Pieśni i Tańca Mali Sędziejowiczanie

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mali Sędziejowiczanie” (poprzednio „Kropeczki”) powstał w 1985 r. i działa do dnia dzisiejszego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach. Pierwszym instruktorem była Elżbieta Bauer. Zespół odnosił sukcesy m.in. w prestiżowym w tamtym okresie konkursie „Barwy Przyjaźni” w Zielonej Górze i Harcerskich Spotkaniach Kulturalnych Młodzieży Szkolnej w Sieradzu. Członkami zespołu są dzieci z terenu gminy Sędziejowice. Podstawowy skład to dwie grupy dziecięce . Grupa młodsza skupia dzieci w wieku 4 – 6 lat, grupa starsza zaprasza do swych działań dzieci w wieku 7 – 10 lat. Zespół prezentował się kilkakrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Karlinie. Grupa uświetnia swoim programem artystycznym uroczystości gminne, powiatowe, oraz wojewódzkie. Repertuar dostosowany jest do wieku dzieci oraz do wydarzeń z życia kalendarzowego. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu.

 Obecnie instruktorem zespołu jest Klaudia Barton, a oprawą muzyczną zajmuje się Kapela Ludowa „Grabianie” pod kierownictwem Kacpra Grzelaka. Zajęcia odbywają się w Publicznym Przedszkolu oraz w Zespole Szkół Podstawowych w Sędziejowicach.