Pasterka 2019 sdziejowieOrkiestra dęta w Sędziejowicach powstała w listopadzie 1999 roku jako we współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej i Gminnego Ośrodka Kultury. Najpierw Jako Orkiestra Dęta OSP Sędziejowice, później jako Strażacka Orkiestra Dęta DRUH. Idea utworzenia orkiestry zrodziła się w OSP już kilka lat wcześniej i była odpowiedzią na potrzebę istnienia takiego zespołu na terenie gminy Sędziejowice. W latach wcześniejszych istniały w okolicy różne zespoły orkiestrowe, jednak nie przetrwały. Dlatego też postanowiono utworzyć orkiestrę, która byłaby zespołem reprezentatywnym dla całej gminy. W procesie tworzenia orkiestry dużą rolę odegrali prezes OSP Sędziejowice Pan Władysław Gabrysiak, który zasponsorował remont i zakup instrumentów. Kwestiami organizacyjnymi i zatrudnieniem kapelmistrza zajął się dyrektor GOKu Pan Grzegorz Brożyński.


W latach 2010 - 2020 orkiestra trzykrotnie uczestniczyła w ogólnopolskich pielgrzymkach strażaków w Częstochowie i Licheniu. Dwukrotnie gościli na Węgrzech oraz na Litwie. Koncertują w kraju i za granicą, uświetniają wszystkie uroczystości i święta na terenie gminy i powiatu. Uczestniczyli w krajowym święcie strażaka w Łodzi.


Orkiestra, orkiestra… a orkiestrę tworzą ludzie. W chwili obecnej orkiestra liczy około 30 osób… starszych, młodszych i tych zupełnie młodych. Orkiestra jest wielopokoleniowa. W orkiestrze grają całe rodziny. Popularność orkiestry sprawiła, że grają w niej osoby nie tylko z terenu gminy Sędziejowice, ale także z miejscowości i gmin ościennych. Ważnym jest, aby dobrze czuć się w swoim towarzystwie, orkiestra jest jedną drużyną.
Sponsorem orkiestry przez ponad 19 lat był Pan Władysław Gabrysiak, który zatrudniał kapelmistrza i sponsorował zakupy i remonty instrumentów. W roku 2019 po śmierci głównego sponsora ciężar utrzymania orkiestry przejęła na siebie Gmina Sędziejowice. Obecnie orkiestra nosi nazwę Gminno-Strażacka Orkiestra Dęta DRUH i działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach.


Przy orkiestrze funkcjonuje orkiestrowa szkółka nauki gry na instrumentach, dzięki czemu orkiestra pozyskuje nowych muzyków. Lekcje prowadzone są w systemie indywidualnym przez kapelmistrza orkiestry. Mają za zadanie przygotować wszystkich adeptów gry na instrumentach do wstąpienia w szeregi orkiestry.

Zespół Pieśni i Tańca Mali Sędziejowiczanie

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mali Sędziejowiczanie” (poprzednio „Kropeczki”) powstał w 1985 r. i działa do dnia dzisiejszego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach. Pierwszym instruktorem była Elżbieta Bauer. Zespół odnosił sukcesy m.in. w prestiżowym w tamtym okresie konkursie „Barwy Przyjaźni” w Zielonej Górze i Harcerskich Spotkaniach Kulturalnych Młodzieży Szkolnej w Sieradzu. Członkami zespołu są dzieci z terenu gminy Sędziejowice. Podstawowy skład to dwie grupy dziecięce . Grupa młodsza skupia dzieci w wieku 4 – 6 lat, grupa starsza zaprasza do swych działań dzieci w wieku 7 – 10 lat. Zespół prezentował się kilkakrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Karlinie. Grupa uświetnia swoim programem artystycznym uroczystości gminne, powiatowe, oraz wojewódzkie. Repertuar dostosowany jest do wieku dzieci oraz do wydarzeń z życia kalendarzowego. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu.

 Obecnie instruktorem zespołu jest Klaudia Barton, a oprawą muzyczną zajmuje się Kapela Ludowa „Grabianie” pod kierownictwem Kacpra Grzelaka. Zajęcia odbywają się w Publicznym Przedszkolu oraz w Zespole Szkół Podstawowych w Sędziejowicach. 

IMG 20220529 145336 1

 

Zespół Pieśni i Tańca „ Ziemia Sędziejowicka” powstał w roku 2004 z inicjatywy dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziejowicach Grzegorza Brożyńskiego , który od samego początku jest jego kierownikiem i choreografem.
Jest to jedyny zespół pieśni i tańca dorosłych w powiecie łódzkim. Członkowie zespołu to mieszkańcy Gminy Sędziejowice i gmin sąsiednich.
Celem pomysłodawcy jest kultywowanie folkloru ale również aktywizacja osób kochających taniec i śpiew.
Zespół ma charakter otwarty i zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w zajęciach. Zespół Pieśni i tańca „ Ziemia Sędziejowicka” w swojej wieloletniej działalności prezentuje tańce i śpiew z różnych regionów Polski : rzeszowskiego, podregionu przeworskiego, sieradzkiego, łowickiego, lubelskiego , tańce narodowe -
polonez i mazur a także taniec salonowy – walc.
Różnorodność strojów ludowych oraz wykonywane tańce i śpiewy „ Ziemi Sędziejowickiej” rozsławiają piękno polskiego folkloru w kraju jak i za granicą.
W swoim dorobku artystycznym zespół ma występy na festiwalach: na Węgrzech, Słowacji, Czechach, Turcji.
Zespołowi przygrywa 4 - osobowa Kapela Ludowa „ Grabianie”, w skład której wchodzą: akordeon, skrzypce, klarnet i bęben. Kierownikiem kapeli i akompaniatorem zespołu jest Kacper Grzelak .
Wszystkie programy z różnych regionów Polski opracował Sylwester Kijański, kierownik kapeli w latach 2004 – 2020.