Zespół liczy 11 członków. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy Sędziejowice. W swoim repertuarze posiada pieśni ludowe, obrzędowe, biesiadne, patriotyczne, okolicznościowe. Zespół bierze udział w licznych przeglądach zespołów śpiewaczych na terenie gminy, powiatu i województwa. Uświetnia wiele imprez zdobywając liczne nagrody, dyplomy i wyróżnienia. W minionym roku zespół brał udział w uroczystościach:

- Piknik Rodzinny w Kamostku
- Dożynki Sołeckie w Rogóźno
- Gminne Dożynki – Grabno
- Koncert Zaduszkowy w Kościele Parafialnym
- Koncert z Okazji 11 Listopada
- „ Biesiada Pod Złotym Liściem „ – Spotkanie Amatorskich Zespołów Wokalnych Seniorów – Zduńska Wola
- Przegląd Piosenki Patriotycznej „Matecznik” w Szadku
- Koncert charytatywny w Łaskim Domu Kultury
- Koncert Kolęd – Gminny Ośrodek Kultury Sędziejowice.

Instruktorem zespołu jest Kacper Grzelak

Na bazie uczniów sekcji skrzypiec Pani Ani Bralewskiej w 2016 roku powstała dziecięca kapela ludowa "Mali Grabianie"

Zespół wykonuje muzykę ludową z regionu. Członkowie zespołu grają głównie na skrzypcach, ale także na wiolonczeli, instrumentach perkusyjnych oraz mniej znanych instrumentach ludowych.

W roku 2022 ze względu na wiek uczetsników kapela zmieniła nazwę na "Młodzi Grabianie"

P1290666

 

Zajęcia taneczne mają na celu stworzenie grup, które będą prezentowały swoje umiejętności podczas pokazów, przeglądów tanecznych i innych kulturalnych wydarzeń. Zajęcia składają się z rozgrzewki (ćwiczenia rytmiczne, mające na celu poprawę kondycji i koordynacji ciała) oraz z nauki choreografii tanecznej.
Zajęcia zapewniają wszechstronny rozwój fizyczny, pozwalają poznać możliwości własnego ciała, rozwijają wrażliwość i uczą wyrażania emocji, pomagają pokonać nieśmiałość, dają możliwość zaprezentowania się w układach choreograficznych.
Grupa „Kontra junior” jest to młoda grupa istniejąca od 1,5 roku. Uczęszczają na te zajęcia dzieci w wieku 7-9 lat. Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy i zawierają elementy rytmiki, podstaw tańca klasycznego, hip hopu oraz zabaw ruchowych w różnych technikach tańca. Dużą rolę przywiązujemy również do prawidłowej postawy małych tancerzy.

Studio piosenki

 

Studio Piosenki „METRUM” skupia dzieci i młodzież w wieku od przedszkola, szkoły podstawowej do szkoły średniej, pragnące nauczyć się śpiewania oraz doskonalenia swoich umiejętności wokalnych. Zajęcia odbywają się indywidualnie oraz grupowo a podstawowymi elementami nauki śpiewania jest praca nad:

emisją,
rozszerzeniem skali głosu,
intonacją,
oddechem przeponowo -żebrowym,
dykcją,
interpretacją,
umiejętnością posługiwania się mikrofonem,
nauką opanowania estradowego,
właściwą estetyką muzyczną.

Piosenki do realizacji dobierane są starannie z uwzględnieniem indywidualnych możliwości i zdolności oraz stopnia zaawansowania młodych wokalistów. Repertuar stanowią piosenki o różnorodnej tematyce, dostosowane do wieku wykonawców.

Zajęcia prowadzi Izabela Jakubiak

 

IMG 1881

Zajęcia taneczne mają na celu stworzenie grup, które będą prezentowały swoje umiejętności podczas pokazów, przeglądów tanecznych i innych kulturalnych wydarzeń. Zajęcia składają się z rozgrzewki (ćwiczenia rytmiczne, mające na celu poprawę kondycji i koordynacji ciała) oraz z nauki choreografii tanecznej.
Zajęcia zapewniają wszechstronny rozwój fizyczny, pozwalają poznać możliwości własnego ciała, rozwijają wrażliwość i uczą wyrażania emocji, pomagają pokonać nieśmiałość, dają możliwość zaprezentowania się w układach choreograficznych.
Do grupy” Kontra” uczęszczają dziewczynki w wieku od 11-14 lat. Zespół istnieje od 5 lat. Celem grupy jest dążenie do osiągnięcia jak najwyższej jakości przygotowywanych prezentacji, różnorodność stylów tanecznych, zaskakiwanie wizerunkiem i strojem scenicznym oraz wysoką kulturą osobistą i dyscypliną wszystkich członków zespołu. W grupie, instruktor kładzie duży nacisk na precyzję wykonywanych ruchów oraz synchronizację.

Mażoretki występują na pokazach estradowych i w paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych.
Sędziejowicka grupa mażoretek składa się z dziewcząt z  klas 3-5. Powstała w październiku 2021 roku. Po niespełna 3 miesiącach ćwiczeń, po raz pierwszy zaprezentowała swoje umiejętności podczas koncertu z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu, w każdy piątek. Podczas treningów pracujemy między innymi nad techniką marszu, rytmiką, pracujemy z pomponami oraz uczymy się trików z wykorzystaniem pałeczki mażoretkowej (podrzuty, kręcenia).
Nabór do grupy jest cały czas otwarty. 

Kapela ludowa Grabianie 2

Kapela Ludowa „Grabianie” powstała w 1995 roku. Gra owijoki, polki, walczyki, czerpiąc repertuar muzyczny z folkloru sieradzkiego i łowickiego.
Akompaniuje Zespołowi Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka” i Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Mali Sędziejowiczanie”, wykonując tańce z różnych regionów Polski. Ma na swoim koncie udział w XXXIV Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2000 r.) oraz sukcesy na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie: 1999 r. – wyróżnienie, 2001 r. – II nagroda, 2002 r. – wyróżnienie, 2003 r. – I nagroda.


Kapela ludowa koncertowała m in. Na Słowacji, w Turcji i na Węgrzech.
Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe i wojewódzkie.

Pierwszym instruktorem kapeli do 2019 roku był Sylwester Kijański, obecnie kierownikiem jest Kacper Grzelak.


Instrumentalny i osobowy skład kapeli to:
akordeon – Kacper Grzelak
skrzypce – Anna Bralewska
bęben – Ludomir Mikła
klarnet – Wacław Pęcina
śpiew – Sylwia Jabłońska

Kapela Podworkowa SędziejOd 2000 r przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach działa Kapela Podwórkowa „Sędziej”. Już w pierwszym roku swego istnienia kapela zdobyła specjalne wyróżnienie podczas XV Ogólnopolskiego Jarmarku Kapel Podwórkowych Łaziska Górne ‘2001 oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych Kalisz Pomorski ‘2001. Z powodzeniem uczestniczyła w VI i VII Muzycznych Spotkaniach Podwórkowych w Warcie (2001 r., 2002 r.) i Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych Piotrków Trybunalski ‘2002. W 2003 r prezentowała się w amfiteatrze sieradzkim, gdzie oddała rozgrzaną do czerwoności publiczność słynnej kapeli Wielanka. W 2003 r kapela wyjechała we własnym zakresie w okolice Zakopanego i grając pomagała zebrać fundusze niezbędne do rehabilitacji ciężko chorego syna kolegi z zespołu. W swoim bogatym repertuarze mają tanga, walce, poleczki, ale nie brakuje też własnych kompozycji. Tą grupą ludzi kochających ginącą już muzykę retro kieruje MARIAN STUPSKI.




Skład kapeli:

Katarzyna Matusiak - śpiew
Jan Krata - saksofon tenorowy  
Marian Stupski - gitara, śpiew
Kacper Grzelak - akordeon
Julian Furmańczyk - gitara basowa