Orkiestra dęta w Sędziejowicach powstała w listopadzie 1999 roku jako we współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej i Gminnego Ośrodka Kultury. Najpierw Jako Orkiestra Dęta OSP Sędziejowice, później jako Strażacka Orkiestra Dęta DRUH. Idea utworzenia orkiestry zrodziła się w OSP już kilka lat wcześniej i była odpowiedzią na potrzebę istnienia takiego zespołu na terenie gminy Sędziejowice.
Przy orkiestrze funkcjonuje orkiestrowa szkółka nauki gry na instrumentach, dzięki czemu orkiestra pozyskuje nowych muzyków. Lekcje prowadzone są w systemie indywidualnym przez kapelmistrza orkiestry. Mają za zadanie przygotować wszystkich adeptów gry na instrumentach do wstąpienia w szeregi orkiestry.
Zespół Pieśni i Tańca „ Ziemia Sędziejowicka” powstał w roku 2004 z inicjatywy dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziejowicach Grzegorza Brożyńskiego , który od samego początku jest jego kierownikiem i choreografem.
Jest to jedyny zespół pieśni i tańca dorosłych w powiecie łódzkim. Członkowie zespołu to mieszkańcy Gminy Sędziejowice i gmin sąsiednich.
Celem pomysłodawcy jest kultywowanie folkloru ale również aktywizacja osób kochających taniec i śpiew.
Kapela Ludowa „Grabianie” powstała w 1995 roku. Gra owijoki, polki, walczyki, czerpiąc repertuar muzyczny z folkloru sieradzkiego i łowickiego. Akompaniuje Zespołowi Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka” i Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Mali Sędziejowiczanie”, wykonując tańce z różnych regionów Polski. Ma na swoim koncie udział w XXXIV Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2000 r.) oraz sukcesy na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie: 1999 r. – wyróżnienie, 2001 r. – II nagroda, 2002 r. – wyróżnienie, 2003 r. – I nagroda. Kapela ludowa koncertowała m in. Na Słowacji, w Turcji i na Węgrzech. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe i wojewódzkie. Pierwszym instruktorem kapeli do 2019 roku był Sylwester Kijański, obecnie kierownikiem jest Kacper Grzelak.
Od 2000 r przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach działa Kapela Podwórkowa „Sędziej”. Już w pierwszym roku swego istnienia kapela zdobyła specjalne wyróżnienie podczas XV Ogólnopolskiego Jarmarku Kapel Podwórkowych Łaziska Górne ‘2001 oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych Kalisz Pomorski ‘2001. Z powodzeniem uczestniczyła w VI i VII Muzycznych Spotkaniach Podwórkowych w Warcie (2001 r., 2002 r.) i Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych Piotrków Trybunalski ‘2002. W 2003 r prezentowała się w amfiteatrze sieradzkim, gdzie oddała rozgrzaną do czerwoności publiczność słynnej kapeli Wielanka. W 2003 r kapela wyjechała we własnym zakresie w okolice Zakopanego i grając pomagała zebrać fundusze niezbędne do rehabilitacji ciężko chorego syna kolegi z zespołu. W swoim bogatym repertuarze mają tanga, walce, poleczki, ale nie brakuje też własnych kompozycji. Tą grupą ludzi kochających ginącą już muzykę retro kieruje MARIAN STUPSKI.
Zespół Pieśni i Tańca „ Ziemia Sędziejowicka” powstał w roku 2004 z inicjatywy dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziejowicach Grzegorza Brożyńskiego , który od samego początku jest jego kierownikiem i choreografem.
Jest to jedyny zespół pieśni i tańca dorosłych w powiecie łódzkim. Członkowie zespołu to mieszkańcy Gminy Sędziejowice i gmin sąsiednich.
Celem pomysłodawcy jest kultywowanie folkloru ale również aktywizacja osób kochających taniec i śpiew.
„Mała Kontra” to dynamiczna, dziecięca formacja taneczna, która spotyka się dwa razy w tygodniu, by doskonalić swoje umiejętności w różnych stylach tanecznych. Tancerki pracują nad dwoma choreografiami w każdym sezonie – jednej w stylu hip-hopowym, a drugiej w jazzie, co pozwala im rozwijać wszechstronność i umiejętność adaptacji do różnych form tańca.
Celem grupy jest przygotowanie tancerek do występów na różnych scenach, gdzie będą mogły zaprezentować swoje umiejętności, zarówno w dynamicznych choreografiach hip-hopowych, jak i eleganckich układach jazzowych. Praca w „Małej Kontrze” to doskonała okazja do rozwoju artystycznego, zdobywania doświadczeń na scenie oraz budowania pewności siebie w tańcu.
Zajęcia rytmiczne to idealna propozycja dla dzieci w wieku 4-7 lat, które pragną rozwijać swoje zdolności ruchowe, poczucie rytmu i wrażliwość muzyczną w przyjaznej, pełnej zabawy atmosferze. Pod okiem doświadczonej instruktorki Patrycji Jarosławskiej, najmłodsi uczą się tańca poprzez zabawę, co pozwala im w naturalny sposób przyswajać podstawowe kroki i figury taneczne.
Program zajęć skupia się na kształtowaniu poczucia rytmu, synchronizacji ruchów oraz rozwijaniu koordynacji i elastyczności ciała. Dzieci pracują w grupie, ucząc się współpracy i wzajemnego szacunku, a także rozwijają umiejętności pracy w parze. Każda lekcja jest starannie zaplanowana tak, aby maluchy czuły się pewnie i swobodnie w tańcu, a przy tym miały radość z każdego postępu, jaki osiągają.
Na bazie uczniów sekcji skrzypiec Pani Ani Bralewskiej w 2016 roku powstała dziecięca kapela ludowa “Mali Grabianie”
Zespół wykonuje muzykę ludową z regionu. Członkowie zespołu grają głównie na skrzypcach, ale także na wiolonczeli, instrumentach perkusyjnych oraz mniej znanych instrumentach ludowych.
W roku 2022 ze względu na wiek uczetsników kapela zmieniła nazwę na “Młodzi Grabianie”.
Narzędzia dostępności